kolmapäev, 24. september 2008

Bürokraatlik lõpuspurt

Eilset päeva võib nimetada vaieldamatuks tähetunniks iga immigrandi elus - sain viimaks kõik vajalikud dokumendid selleks, et taotleda endale päris oma USA isikukoodi (social security number). Olles veidi rohkem kui aasta eest läbinud samasuguse protseduuri Inglismaal, olin vastava büroo poole suundudes juba valmistunud paari tunni pikkuseks järjekorras seismiseks, seda hoolimata sellest, et kavatsesin kohale minna tund enne büroo avamist.
Tuleb tunnistada, et olin väga meeldivalt üllatunud, kui 45 min enne avamisaega kohale jõudes avastasin ennast olevat järjekorras esimene. Minu enneaegne rõõmupuhang sai mõningase tagasilöögi, kui 2 minutit pärast mind jõudis kohale esimene afroameerika tädi, veidi hiljem järgmine jne, aga sellegipoolest ei saa ma nüüd kogu protseduurile tagasi vaadates midagi kellelegi ette heita - täitmiseks olnud vorm oli lihtne ja ei uuritud kogu elulugu viimse deitailini.

Märkus: kui keegi oskaks mulle seletada, miks (ükskõik mis ametiasutusega on tegemist) küsitakse neis vormides alati su sünnikuupäeva (isegi, kui sa alles eelmisel nädalal täitsid selles samas büroos sarnase vormi, kus loomulikult küsiti ka su sünnikuupäeva), oleksin väga tänulik.

Suurepärane isikukoodikaart, mis umbes kahe nädala jooksul mu postkasti peaks laekuma, annab mu ülikoolile õiguse mind doktorandina tööle võtta, lisaks läheb mul seda numbrit vaja krediitkaardi saamiseks ja juhiloa taotlemiseks ja kindlasti veel paljudes kohtades. Nime poolest on kaart aga paljuski sarnane Korea Rahvademokraatliku Vabariigiga - nii nagu Põhja-Koreas pole ei demokraatiat ega vabariiki, pole minu "sotsiaalkindlustuskaardil" pole midagi pistmist sotsiaalkindlustuse ega haigekassaga...

Aga üldiselt olen ma märganud, et igasugune sissesulandumine võõrastesse ühiskondadesse sujub seda kergemini, mida vähem vaevata ennast küsimusega "miks?".

3 kommentaari:

Triin ütles ...

See on jah hea küsimus, miks nad kõike uuesti üle küsivad kogu aeg. Näiteks mina täitsin eile ühikatoa lepingu pikendamise ankeeti. OK, ma saan aru, et on vaja nime ja toa numbrit. Ja telefoninumbri küsimine võib ka abiks olla, juhuks kui keegi on vahepeal numbrit muutnud. Aga, asjad, mis ei muutu on sünnikuupäev, rahvus, student ID, sugu (vähemasti enamusel juhtudest) jms. Miks on neid siis vaja jälle kirja panna :)

Martin ütles ...

Kui lugesin su viimast lauset kerkis silme ette kohutav pilt Star Wars III'st, kus filmi viimaste kaadrite seas näidatakse Darth Vader'it karjumas "Noooooooooo!"

Kuigi vaieldamatult teeb 'miks?' küsimuse ära kaotamine elu mugavamaks, tuletab see ka meelde lugu autistidest mida hiljuti kuulsin. Nimelt, kui autist läheb poodi, siis ta teab, et peab omama raha, ta teab, et peab ostma teatud asju, autist teab, et ta peab kasutama käru jne. Talle on kõiki neid asju õpetatud. Kuid, kui ta saab teada, et tal on üht asja rohkem vaja kui esialgselt planeeritud peab ta minema koju ja uuesti alustama. Kohanemine vajab printsiipe ja neid ta ei mõista.

Kui tihti olete teie, kaasimmigrandid, kuulnud bürokraadi suust: "Siin on üks asi puudu, minge tehke KÕIK uuesti?" See ei ole õnneks sagedane, aga seda peamiselt seetõttu, et isegi bürokraadid on mõtlemisvõimelised ja kui neile selgitada, et selle küsimuse taga on printsiip X ja sa vastad sellele printsiibile kuigi puudu on detail Y, siis sa ei ole poolel teel põrgusse vaid võiksid oma asjad endiselt tehtud saada.

Parim näide lähinädalast: formularis on kirjas "passport number" ja mina ulatan ID kaardi. Pärast pooletunnist vaidlemist saab see number, millest ei ole võimalik aru saada kumma dokumendi pealt see on tulnud (ega reaalselt võimalik kontrollida, kas ma kirjutasin õige numbri...) formulari kirjutatud ning kõik sai tehtud.

Gunnar ütles ...

No igasugu huumorit tuli meelde ja fantaasia hakkas tööle selle küsimuse peale, aga ainus t6sine vastus, mis mina suudan anda esitatud küsimusele nime ja sünnikuupäeva kohta on, et see plankett mis sa täidad ja kui see tipneb allkirja kirjutamisega säilitatakse m6ne aja jooksul ja see välistab igasugused ametnike poolsed sigadused sinu andmetega, kuna need numbrid mis ta arvutisse taob tohivad olla ainult needsamad mis sina paberile panid. K6ik k6rvalekalded on kas lohakus v6i pahatahtlikkus. Seeon lihtsalt vaidluste ja sigaduste vältimiseks. M6tle nagu ametnik (loe t6uk) ja k6ik on selge. Aga selleks peate te veel pisut lagunema, et ametnikega sama lainepikkus saavutada.